Kapat


Gözlerinizi Dijital Dünyadan Korumak İçin 15 Altın Öneri

Gözlerinizi Dijital Dünyadan Korumak İçin 15 Altın Öneri

Dijital ekranlı teknolojik cihazların kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor ve bu iletişim araçları çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor.

“Dijital Göz Zorlanması”ndan kaynaklı vücutta yaşanan biçimsizleşmeler, gözlerde halsizlik, göz kapaklarında ağırlaşma, uykuya temayülün yanı sıra alın bölgesinde künt ağrı, baş ağrısı gibi kendini gösteriyor. Ayrıca sisli görme, metinlerde harflerin ya da yazıların birbirine girmesi, gözlerde kuruma, kızarma, sulanma, batma, yanma hislerini de beraberinde getiriyor. Ekran karşısında geçirilen zamanın çokluğuyla birlikte boyun ve omuz ağrısı, ekran karşısında gözleri açıp kapamakta zorlanma ve gözlerde kum varmış hissi veriyor.


Göz Kuruması da Dijital Ekran Kaynaklı Normalde gözler dakikada 15 - 20 kez hiç farkında olmadan açılıp kapanır. Bu doğal refleks gözyaşı tabakasını sürekli gözün önüne yayarak gözün kurumasını engeller. Oysa görsel dikkatin bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi bir objeye yönlendirilmesi durumunda, fizyolojik olarak refleks göz kırpma sıklığı yarıya kadar azalır. Bu durum uzun süreli çalışmalarda gözlerde kuruma ve yanma şikayetlerinin en önemli nedeni olmaktadır. Özellikle gözyaşının doğal olarak azalmaya başladığı ilerleyen yaş ve menopoz sonrası dönem bu şikayetlerin artmasına neden olabilir. Gözyaşı miktar ve kalitesi oldukça iyi olan okul çağındaki çocuklarda bu şikayetler görülmeyebilir. Peki gözlerimizi “Dijital Göz Zorlanması”na karşı korumak için ne yapabiliriz? Işte göz zorlanmasına karşın dikkat edilmesi gereken 15 altın öneri:


Ekran karşısında yaşanan şikayetlerin azaltılması için bilinçli olarak sıkça gözler kırpılmalı, gözlerin daha çok sulanması sağlanmalıdır.


Çalışma ortamının havası çok kuru olmamalıdır. Havayı daha nemli hale getirmek için su kapları ve nemlendiricilere başvurulmalıdır.


Göz kuruluğu problemi yaşayan kişiler ekran karşısında geçirdiği süre için doktor tavsiyesiyle yapay gözyaşı damlaları kullanmalıdır.


Yaş gereği yakın gözlük gereksinimi varsa bu kullanılmalı, gözler gözlüksüz görmeye zorlanılmamalıdır. Seçilen iyi gözlük camları kısa dalga ultraviolet ışınlarını %100 oranında engelleyebilmektedir.


Gözlük camları için hekimden görüş alınmalı ve güvenilir yerden gözlük alınmalıdır.


Periyodik olarak çalışmaya “20 - 20 - 20” kuralına uygun ara verilmelidir. Her 20 dakikada bir en az 20 saniye gözler ekrandan uzaklaştırılmalı ve yaklaşık 60 metre uzakta bir şeylere bakılmalıdır.


Her 1 - 2 saat çalışma sonrasında yaklaşık 15 dakikadan uzun ara verilmelidir.


Ekranların tozu sık sık alınmalıdır.


Çalışma ortamının aydınlatması, yansıma ve parlamaları engelleyecek şekilde düzenlenmelidir. Standart ofis aydınlatması rahat bir bilgisayar kullanımı için genellikle fazladır. Eğer bulunulan odanın ışığını ayarlamak mümkün değilse ekran çevresi mobilya ve perdelerle kısmen loş hale getirilebilir.


Ekrana girecek her türlü parazit ışık önlenmelidir. Bakılan ekrana ve gözlere doğrudan ışık gelmemeli, ekranda yansıma ve parlamaların önüne geçilmelidir.


Ekrana 40 cm uzaklıktan bakılması önemlidir. Ekran büyüklüğüyle orantılı olarak bu mesafe 70 - 75 cm’ye kadar çıkabilir.


Genellikle ekran üst kenarı göz seviyesinde veya çok az aşağısında olmalı. Ekranın görülmesi için gözlerin yukarı bakması gerektirilmemelidir.


Klavye tam ekran önünde olmalı, varsa referans doküman ekrandan çok uzak olmayacak şekilde bir kağıt tutucuya asılmalıdır.


Oturulan sandalye rahat ve uygun yükseklikte olmalı, gövde dik, uyluk zemine paralel olmalıdır.


Ekran karşısında geçirilen süre özellikle çocuklar için çok daha önemlidir ve aileler açısından ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Doğrudan bir sınırlama ve yasaklama yerine, çocukların ekran karşısında geçirecekleri sürenin bölünmesinin sağlanması ve çocuklar başka oyunlara yönlendirilerek geçirilecek zamanlarının çekici kılınması önemlidir.

Etiketler : göz bakımıgöz sağlığıgözlergözde yanmagözde sulanma

Esra Çiftçi

Esra Çiftçi

Sağlık Yazarı