Kapat


Tatlandırıcının Köpeklere Zararı

Tatlandırıcının Köpeklere Zararı

Tatlandırıcılar köpekler için ölümcü olabilir.

Köpeğinizin ne yediği konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. Çikletten fıstık ezmesine kadar her şeyde kullanılan yapay şekerler ABD Gıda Bakanlığına göre köpekler için ölümcül olabilir. Xylitol adı verilen bu maddenin insanlara zararı yok, ancak köpekleri zehirleyebiliyor. Bu madde çoğu gıda maddesinde ve ilaçta kullanılıyor. Örneğin çiklet, şekersiz çikolata, mentollü drajeler, pastane ürünleri, diyet dondurma, diş macunu, öksürüp şurubu ve bazı fıstık ezmeleri gibi. Köpekler xylitol yediğinde madde hemen kana karışıyor ve hızla şekerin hücrelere girişini sağlayan insülin hormonu salgılatıyor. Bu insülin artışı köpeklerin kan şekerini anında ölümcül seviyelere çıkarabiliyor. Xylitol insanlar için zararlı değil, zira insülin salgılatmıyor. Köpeklerde xylitol zehirlenmesinin belirtileri arasında kusma, halsizlik, ayakta durma ve yürümede problem, nöbetler ve koma geliyor. Bunlar, ilk 15 ile 30 dakika içinde yaşanıyor, köpek en çok bir saat içinde hayatını kaybediyor.


Xylitol nasıl üretilir?

Xylitol (ksilitol) saflaştırılmış bir tatlandırıcı olduğundan, herhangi bir vitamin, mineral veya protein bulundurmaz. Bu anlamda, boş kalorileridir.

Ksilitol, huş ağacı gibi ağaçlardan işlenebilir lakin xylan adı verilen bitki lifini Xylitol haline dönüştüren endüstriyel bir işlemle de üretilebilir.

Şeker alkolleri teknik olarak yağ olmasına rağmen çoğu kan şekeri düzeylerini yükseltmez ve bu nedenle “düşük yağlı” ürünlerde popüler tatlandırıcılar olarak kullanılır ve “net” yağ olarak sayılmazlar.

Etiketler : köpeklerköpek beslemeköpek mamasıköpek ve tatlıköpek sağlığıhayvan sağlığı

Eda Simitçi

Eda Simitçi

Hayvansever