1 Bilene 3 Soru

1 Bilene 3 Soru

SORU 1

Son dönem toz kolajenler kullanmak çok revaçta, size göre bu takviyeleri ağız yoluyla almak cildimize ne kadar etki ediyor? 


Kolajen, ağız yoluyla toz şeklinde veya sıvı haliyle takviye olarak kullanılan bir maddedir. Kolajenin üretilmesinde görevli olan bazı vitaminlerle birlikte alındığında cildin bağ dokusunu kuvvetlendirebilir, eklem aralığındaki sıvının ana maddesi olan hiyaluronik asidin üretimini canladırabilir. Ancak bu tip gıda takviyelerinin, cildimize iyi gelecek diye çok miktarda ya da gereğinden uzun sürelerle alınması vücudun işleyişine, metabolizmasına olumlu etkilerinin tam aksine bir durum oluşturabilir. Özellikle protein içerikli olduğu için vücuttan atılması sürecinde vücut için bir yük oluşturabilir. Yarardan çok zarar vermemesi için gıda takviyesi bile olsa, bu tip içerikleri uzman tavsiyesi ile kullanmakta fayda var. Şahsi görüşüme gelince, kolajene ihtiyacımız var ise sadece ağızdan bu tip takviyeler almak yerine, kolajenin azalmasına neden olan faktörlerden uzak kalmanın ve ayrıca kolajeni arttırmak istediğimiz alana direkt enjekte etmenin daha etkili ve doğru olacağı görüşündeyim. 


SORU 2

Bir çok kadın yüzüne yaptırdığı yanlış dolgulardan şikayetçi, bu dolgulardan kurtulmanın yöntemleri var mı?


Kendisine yanlış dolgu yapıldığını düşünen bayanlara önerim, uygulama yapan doktora derhal geri dönmeleri olacaktır. Çünkü yapılan dolgunun içeriğini hekim biliyordur ve uygulama yapılan bölgeye etken maddeyi azaltan ilaçlardan (anti dolgu maddesi) uygulayabilir. Ayrıca uygulama yapılan bölgede oluşan ödem ya da fazlalığı yok edebilecek uygun cihaz uygulamalarını yaptırmaları da doğru bir yöntem olacaktır.


SORU 3

Yüz ovalini toparlamanın bilinen en etkili yolu veya yolları nelerdir?


Yüz ovalini toparlamak demek o bölgedeki noksanlığı yerine koymak demektir. Yani cildin gerilmesini yani liftingini sağlamaktır. Bunun en etkili yollarından son dönemde sıklıkla uygulanan ve sonuçları açısından başarılı bulunan bir uygulama olan Scarlet S’tir. Yüzdeki sarkmayı önleyen, cildin sıkılaşmasını sağlayan bu uygulama hiyaluronik asit dolgusu ile kombine edildiğinde yüz ovalinde dikkat çekici bir değişime yol açar. Ayrıca, yüzde kulak önü ve dudak kenarı arasındaki bölgelerde lift yönüne yani yanlara doğru olacak şekilde, keskinlik, belirginlik kazandıran L şeklinde yapılan dolgu uygulaması ile yüz ovali daha net ve tazelenmiş olacaktır. Bu tip uygulanan dolgu tekniğine ‘yüz inceltici’ veya ‘kontur dolgu’ da denir. Bilinenin aksine, hiyaluronik asit dolgu maddeleri ile yüzün şiş görünmesini değil bilakis gergin ve ince görünmesini sağlamak mümkün.