Bir Bardak Mucize

Bir Bardak Mucize

Sıhhatimiz için pek çok yararı olan maden suyu, kişiler tarafından binlerce yıldır tüketilen bir içecek. Çoğumuzun yararlarından çok hazmettirici özelliğinden dolayı tercih ettiği maden suyunun şifası çok uzun yıllar önce bulunmuş. Eski dönemlerde maden suyu kaynakları otama amaçlı kullanılmış. Bu sularda yüzmenin ve bu suları içmenin çeşitli hastalıklara iyi geldiği düşünülmüş. Zamanla modern şişeleme ve üretim süreçlerinin gelişmesiyle daha fazla kişi maden suyundan yararlanabilir hale gelmiş. Ülkemiz de maden suyu kaynakları bakımından dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor.

 

Maden suyunun içeriği

 

Yağmur ve kar suyunun çeşitli yarık ve çatlaklardan yeryüzünün derinliklerine sızmasıyla maden suyunun süreci başlar. Uygun bir hazneye ulaşıp biriken sular, yer altındaki basınç ve sıcaklığın etkisiyle kendine bir yol bulup kaynak şeklinde tekrar yeryüzüne çıkar. Bu uzun yolculuk boyunca temas ettiği katmanlarda bulunan mineralleri de bünyesine katar. Maden suları bu nedenle yeryüzüne çıktıkları yerin jeolojik özelliklerini taşır. Kemik sağlığından, kalp sağlığına, cilt güzelliğinden sindirim sisteminin işleyişine kadar birçok şekilde sağlığımız için faydalı olan mineraller, maden suyunun içinde yüksek oranda bulunur. Maden suları en az 1000mg/l çözünmüş mineral ve karbondioksit içerir. Yer altında çok sık rastlanan kalsiyum, magnezyum, potasyum, ve bazen sodyum, florür bu suların içeriğinde bulunur. İçinde ayrıca bikarbonat ve az miktarda sülfat iyonları da yer alır.

 

Nasıl tüketilmeli?

 

Maden suyunun içeriğinde bulunan mineraller vücudumuzda biyokimyasal reaksiyonlara aktif olarak katkıda bulunur. Bu nedenle doğanın bizlere bahşettiği bu eşsiz içeceğe günlük su tüketimimizde mutlaka yer vermemiz gerekli. Maden suyunun bilinen bir zararı yok. Her yaşta tüketilebilir. İçerdiği kalsiyum ve florür nedeniyle özellikle yaşlılar, kadınlar ve çocukların daha fazla maden suyu içmeleri lazım. Uzmanlara göre günlük 1-1,5 litreye kadar maden suyu tüketebiliriz.

Tansiyon ve ödem sorunu olmayan hamileler günde 1-2 şişe maden suyu içebilirler. Bu yolla hamilelikte ihtiyaç duyulan mineraller doğal yoldan alınmış olur. Diyet yapanlar içinse maden suyu mineral eksiklerini tamamlamaları için önemli bir kaynak. Spor yapanların terle kaybettikleri mineralleri geri almak için düzenli bir şekilde maden suyu içmeleri öneriliyor. Menopoz dönemindeki kadınlar ve ileri yaştaki erkekler içinse kalsiyum zengini bu içecek kemik erimesinin önlenmesine

destek oluyor. Ancak kalp yetmezliği olanların, böbrek rahatsızlıkları nedeniyle tuz tüketmemesi gerekenlerin ve tansiyon problemi yaşayanların maden suyu içmemesi gerekiyor.