Bir neslin Müslüman hanımlarının lideri:

Bir neslin Müslüman hanımlarının lideri:

Gazeteci, yazar, senarist, modacı gibi pek çok özelliği bulunan usta kalem Şule Yüksel Şenler 81 yaşında vefat etti. Pek çok konuda ilkleri yaşamış, tavizsiz bir isim olarak öne çıkan Şenler’in hayatı mücadelelerle geçti. Şenler, başörtüsü konusunun eğitimli Müslüman kadının hayatına girmesine vesile olurken, gerek yazıları gereksekonferanslarıyla da 1960-70’li yıllara damgasını vurdu. “Huzur Sokağı” adlı eseri 1970’te Yücel Çakmaklı’nın yönettiği İzzet Günay ve Türkan Şoray’ın rol aldığı “Birleşen Yollar” adlı filme konu oldu. Daha sonra aynı isimle bir televizyon kanalında dizi olarak izleyiciyle buluştu.

 

1938

Aslen Kıbrıslı olan Şule Yüksel Şenler, 29 Mayıs’ta Kayseri’de dünyaya geldi. Küçük yaşlardayken ailesi İstanbul’a göç etti. Annesinin sağlık durumunun bozulması nedeniyle öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bırakarak çalışmaya başladı.

1952

Yelpaze Dergisi ile yazı hayatına başladı. Şule Yüksel adıyla tanındı ve ünlendi.

1959

İlk köşe yazılarını Kadın gazetesinde “Duyuşlar” adı altında kaleme aldı. Ağabeyi Özer Şenler’in tavsiye etmesi ile örtünmeye ve namaz kılmaya meyletmeye başladı.

1960–1970

Görüntüsüyle düşüncelerinin uymamaya başladığından hareketle tesettüre girdi. Yazıları büyük ses getirmeye başladı ve bunun üzerine Bugün Gazetesinin yazar kadrosunda yer aldı. Yeni İstiklal Gazetesindeki yazılarından ötürü hakkında birçok kez dava açıldı. Başörtüsü konusunun eğitimli Müslüman kadının hayatına girmesine vesile oldu. Anadolu’yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlattı. Onu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmesi sonucu bu tartışmalar daha da alevlendi. Yazı hayatının yanı sıra ağabeyiyle birlikte çıkardığı “Seher Vakti”inde modern başörtüsü ve pardösü modelleri de çizdi.

1971

Cevdet Sunay’a yazdığı bir mektup yüzünden Cumhurbaşkanına hakaretten ötürü tutuklandı ve sekiz ay cezaevinde kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra konferanslar vermeyi sürdürdü. Hür Söz, Yeni İstiklal, Bâb-ı Âli’de Sabah gazetelerinde kadın sayfaları hazırladı.

1980

Millî Gazete’de yazmaya başladı.

2007

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Eşi Emine Erdoğan’ın evliliklerine ara bulucu olan Şenler’in hayatı, gazeteci Demet Tezcan tarafından “Bir Çığır Öykü: Şule Yüksel Şenler” isimli kitap ile kaleme alındı. Şule Yüksel Şenler, ilerlemiş yaşına ve rahatsızlığına rağmen ara ara gazete ve dergilerde çeşitli yazılar kaleme alarak yayın alanındaki faaliyetlerini sürdürmeye çalıştı.

2019

Bu denli aktif bir yaşamdan sonra 15 yılı hastalıklarla mücadele ederek geçiren Şenler, 28 Ağustos’ta 81 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.