Corona Covid 19 geçirenler nelere dikkat etmeli?

Corona Covid 19 geçirenler nelere dikkat etmeli?

Corona Covid 19, Korona hastalığı geçirip iyileşenlerin aylar sonra dahi fiziksel, nörolojik ve psikolojik sorunlarla karşılaşabileceğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Köse, hastalık sonrası dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Nefes alamama, öksürük krizleri, şiddetli ağrı, koku-tat kaybı ve yüksek ateş başta olmak üzere birçok belirtiyle kendini gösterebilen Covid-19 salgını ile ilgili uyarılar devam ediyor.

Coronavirus hastalığına yakalanıp iyileşenlerin kalıcı ve şiddetli semptomların aylar sonra bile devam edebileceğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Köse, "Bir yıl önce ülkemizde görülmesiyle birlikte topyekûn seferberliğe yol açan, günlük yaşam alışkanlıklarımızı kökünden değiştiren, yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 enfeksiyonu bugün hala en büyük endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Maske, mesafe ve hijyenin yanı sıra Covid-19 aşısı yüzyılın salgın hastalığından korunmada bir umut olsa da tüm bu önlemlere rağmen hastalık kapıyı çalabiliyor. Üstelik Covid-19 geçirip iyileşmek de sorunu bitirmiyor. Hastalığın yol açtığı tahribat iyileştikten sonra da fiziksel ve psikolojik olarak etkisini yoğun ve farklı biçimlerde gösterebiliyor." dedi.

Son bir yıldır devam eden salgın hastalığa yakalananların yaşadığı sorunların iyileştikten sonra da devam ettiğini vurgulayan Köse, salgın sonrasında devam edebilecek sorunları şu şekilde sıraladı:

Hastalık, santral sinir sistemini etkileyerek; Baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik hissi, kas ağrısı, tat ve koku kaybı ve felç gibi semptomlar gösterebilir.

Gastrointestinal sistemi etkileyerek; Bulantı, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık, ishal, mide kanaması, karaciğer hasarına bağlı akut hepatit oluşabilir.

Hematolojik ve kalp tutulumu yaparak;  Kanın beyaz hücrelerinde düşüklük, ritim bozukluğu, kalp kasında iltihap, bacak damarlarında pıhtılaşma, akciğer damarlarında pıhtı, kalp krizi gibi çeşitli klinik tablolara sebep olabilir.

Üriner sistemi etkileyerek; İdrarda kan ve protein kaçağı, böbrekte hasar ve elektrolit bozukluğuna sebep olabilir.

Endokrin sistemde özellikle pankreası etkileyerek; Kan şekeri yüksekliği ve şeker komasına kadar gidebilecek insülin salgılanmasını baskılayabilir.

Göz ve deri tutulumuyla beraber konjoktivit ve döküntülere neden olur.