Corona Virüs Pandemisini Başlatmakla Suçlanan Kadının Hayatı Alt Üst Oldu

Corona Virüs Pandemisini Başlatmakla Suçlanan Kadının Hayatı Alt Üst Oldu

Amerika ordusunda görev yapan bisikletçi Maatje Benassi, yeni tip Covid-19 hastalığını Çin’e getirdiği iddialarının ardından komplo teorilerinin hedefi haline geldi. Benassi, hayatının altüst olduğunu belirterek sosyal medyadan ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

AMERİKA ORDUSU MENSUBU KOMPLO TEORİLERİNİN KURBANI OLDU

200’ün üzerinde devlet ve bölgede görülen yeni tip Covid-19 vakalarının sayısı 3 milyonu aşarken, salgın Amerika ve Çin arasında politik bir savaş haline geldi. İki devlet arasında karşılık suçlamalar, bilimsel dayanaklardan uzak komplo teorilerini oluşturmaya devam ediyor.

Kasım ayında pandeminin başladığı Çin'in Wuhan kentinde yapılan Askeri Dünya Spor Oyunları’na (askeri olimpiyatlar) Amerika ordu takımıyla katılan bisikletçi Maatje Benassi, Çin medyası ve komplo teorisyenleri tarafından hastalığı Wuhan’a taşıyan insan olarak ilan edildi. CNN'in iletisine göre, Corona Virüs'e yakalanmadığını belirten Amerika ordusu mensubu Benassi pandeminin başladığı zamandan itibaren komplo teorisyenlerinin kurbanı haline geldiğini söyledi.

COVİD19 PANDEMİSİNİ BAŞLATMAKLA SUÇLANDI

Aynı zamanda profesyonel bisiklet yarışçısı olan Benassi’nin yaşamının Pekin yönetiminin suçlayan teoriler nedeniyle altüst olduğunu söyledi. Benassi hakkında neredeyse her gün bir teori üretildi, ev adresi sosyal medyada yayınlandı. Hayatının tehlikede olduğunu söyleyen Benassi, tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisini başlatmakla suçlanıyor.

YETKİLİLERDEN YARDIM TALEP ETTİ

Maatje Benassi tüm bu suçlamaların dayanağı olmadığını ve hiçbir zaman herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğini ifade etti.

Bisiklet sporcusu Benassi, tüm bu suçlamaların, Çin hükümeti ve onun medya organları tarafından ortaya atıldığını söylerek, iddiaların tek dayanağının kasım ayında Wuhan’daki bisiklet yarışlarına katılması olduğunu söyledi.

Sosyal medyadan ölüm tehditleri alanBenassi, konuya ilişkin Amerika'daki yetkilerden yardım istediğini de açıkladı.

SOSYAL MEDYADAKİ YALAN BİLGİLER, GERÇEK HAYATTA GERİ ALINAMAYACAK SONUÇLAR DOĞURABİLİR

Covid19 pandemisinin yayıldığı andan hastalık hakkında yanlış bilgiler de yayılmaya başladı. Facebook, Youtube ve Twitter gibi teknoloji devleri, komplo teorilerini durdurmak için adım attılar, ancak bu çabalar Benassi’ye yardım edemedi. Ailenin çektiği ızdırap, açık sahte yalanların sosyal medya platformları tarafından ödüllendirilmesi ve güçlendirilmesi potansiyelini vurguluyor. Ayrıca, çevrimiçi yanlış bilgi vermenin, ne kadar vahşi ya da açıkça yanlış görünse de, çevrimdışı dünyada gerçek ve kalıcı sonuçları olabileceğini güçlü bir şekilde ortaya koyuyor.

Maajte ve eşi Matt hala Amerika hükümetinde aktif olarak çalışıyor. Maajte, Amerika Ordusu'nun Virginia'daki Fort Belvoir'de güvenlik görevlisi olarak, emekli Hava Kuvvetleri subayı Matt ise aynı biriminde sivil olarak görev alıyor.

 

 

 

DHA