Doğal saç boyası nasıl yapılır, ev yapımı saç boyası tarifi

Doğal saç boyası nasıl yapılır, ev yapımı saç boyası tarifi

Saçlarınızı boyamak için bu zamana kadar kuaföre gitmek, evde hazır boyalar ile saçlarınızı boyamak veya geçici renk spreyleri kullanmak gibi yöntemleri kullanmış olabilirsiniz. Ancak bilindiği üzere, geleneksel saç boyaları potansiyel olarak amonyak veya parabenler gibi zararlı kimyasallar içerebilir.

Bu kimyasallardan kaçınmanın bir yolu, genellikle evde bulunan doğal malzemeleri kullanarak hazırlanan doğal saç boyalarıdır.

Saçınızı renklendirmenin alternatif yollarını arıyorsanız, aşağıdaki listede yer alan doğal saç boyalarını deneyebilirsiniz.

1. Havuç suyu

Saçınıza kırmızımsı-turuncu bir ton vermek istiyorsanız doğal saç boyası yapımı için havuç suyunu deneyin. Saçınızın rengine bağlı olarak renk tonu saçınızda birkaç hafta kalabilir.

Saçınızı havuç suyuyla boyamak için:

Havuç suyunu hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırın.
Ellerinizin boyanmaması için eldiven takın.
Karışımı saçınıza bolca uygulayın.
Saçınızı streç film ile sarın ve bir saat kadar bekleyin.
Son olarak saçlarınızı elma sirkesi ile durulayın. Renk yeterince güçlü değilse, ertesi gün bu adımları güvenle tekrarlayabilirsiniz. Saçlarınız bu yöntemle hem renk alacak hem de içeriğindeki vitaminler ve yağlarla beslenecek.
Daha yoğun bir etki için bir miktar havuç suyuna 1 tatlı kaşığı kına tozu ekleyin (su olmadan), karıştırın, ve saçınıza uygulayın.

2. Pancar suyu

Daha soğuk tonlara sahip daha koyu bir kırmızı ton istiyorsanız, doğal saç boyası yapımı için havuç suyu yerine pancar suyunu tercih edebilirsiniz.

Doğal saç boyası olarak pancar suyunu kullanma adımları havuç suyuna çok benzer:

Pancar suyunu hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın.
Ellerinizin kırmızıya boyanmaması için eldiven takın.
Karışımı saçınıza bolca uygulayın ve ardından saçınızı streç film ile sarın.
Karışımı yıkamadan önce en az bir saat bekletin. Saçlarınızı elma sirkesi ile durulayın. Maksimum etki için her hafta kullanın.
Daha yoğun bir etki için bir miktar pancar suyunu 1 tatlı kaşığı kına tozu ekleyin (su olmadan), karıştırın, ve saçınıza uygulayın.

3. Kına

Kına, geleneksel olarak doğrudan cilt üzerinde geçici dövmeler oluşturmak için kullanılan doğal bir bitki bazlı boyadır. Kına doğal saç boyama yöntemi olarak saçınızı kızıla boyamak için de kullanılabilir.

Kına, toz halindedir ve muhtemelen en uzun ömürlü, en canlı doğal saç boyası seçeneğidir. Renk, dört ila altı hafta kadar sürebilir.

Doğal saç boyası olarak kına kullanmak için:

Yaklaşık 1/2 bardak kınayı 1/4 bardak su ile karıştırın.
Karışımı patates püresine benzer olacak şekilde tamamen homojen bir karışım elde edinceye kadar karıştırın, gerekirse bir miktar daha su ekleyin.
Karışımı streç filmle örtün ve yaklaşık 12 saat bekletin. (Saçınıza uygulanabilmesi için 12 saat sonra daha fazla su eklemeniz gerekebilir.)
Saçınızı yumuşatıcı kullanmadan yıkayın.
Bir saç bandı takın ve saç çizginize hindistancevizi yağı gibi bir yağ uygulayın. Bu, kına derinizde leke bırakmaması içindir.
Macun karışımını taranmış nemli saçlarınıza tutam tutam ayırarak tüm saçınız kaplanana kadar uygulayın. Uygulama sırasında eldiven takmayı unutmayın.
Saçınızı streç film ile sarın ve yıkamadan önce rengin tam olarak ortaya çıkması için en az iki saat (altı saate kadar) bekleyin.

4. Limon suyu

Limon suyu, saçınızın pigmentini yavaşça kaldırmaya ve rengini zamanla açmaya yardımcı olabilir. Limon suyu en iyi etkiyi güneşe çıkıldığında gösterir.

Geçici renk değişiklikleri sağlayan burada anlatılan diğer yöntemlerin aksine limon suyu kullanımının sonuçları kalıcıdır. Saçın limon suyu sürdüğünüz kısmındaki pigment kaybolmuş olacaktır. Bu nedenle rengi açılan saçlar eski haline dönmeyecektir.

Doğal saç boyası olarak saç rengini açmak üzere limon suyu kullanmak için:

Bir sprey şişesine limon suyunu dökün.
Suyu saçınıza bolca püskürtün.
Suyu saçınıza eşit şekilde dağıtmak ve ayırmak için bir tarak kullanın
En iyi sonuçlar için dışarıda güneşte oturun.
Limon suyunu en az bir saat bekletin ve sonra yıkayın.
Gerekirse istediğiniz efekti elde etmek için bu adımları birkaç kez tekrar edebilirsiniz. Yavaş çalışır ve muhtemelen birkaç tekrarlama seansı gerektirecektir.
Doğal ışıltılar için belirli tutamlara limon suyu sürdükten sonra parmaklarınızla aynı tutam üstünde yukarı aşağı yönde baskı uygulayabilir ve limon suyunu iyice yedirebilirsiniz.

5. Kahve

Bir fincan demlenmiş kahve size kafein desteği vermekten daha fazlasını yapabilir. Ayrıca saçınızı bir veya iki ton daha koyu boyamaya yardımcı olabilir ve hatta beyaz saçları da bir miktar kapatabilir.

Doğal saç boyama yöntemi olarak saçınızı kahve ile boyamak için:

Bir fincan koyu kavrulmuş (dark roast) kahve hazırlayın.
Yaklaşık 1/2 fincan kahveyi 2 yemek kaşığı kahve telvesi ve 1 fincan saç kremi ile iyice karıştırın. karıştırın.
Karışımı temiz, nemli saça uygulayın.
Karışımı en az bir saat bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayın.
Gerekirse işlemi tekrarlayın.
Kahve saçınızda köklü bir değişiklik sağlamaz ve etkisi uzun sürmez. Ancak hızlı ve uygun fiyatlı bir desteğe ihtiyacınız varsa, denemek için iyi bir seçenektir.

6. Adaçayı

Koyu kahverengi veya siyah saçlarınız varsa ve onları biraz daha koyu göstermek istiyorsanız, adaçayı iyi bir seçenektir. Koyu renklerdeki saçların tonlarını derinleştirebilir ve ayrıca beyaz saçları kapatmaya yardımcı olabilir.

Doğal saç boyama yöntemi olarak adaçayı kullanmak için:

Yarım ila 1 bardak kurutulmuş adaçayını bir litre kaynar suda en az 30 dakika demleyin. (Ne kadar uzun süre demlenmesine izin verirseniz, renk o kadar koyu olacaktır.)
Suyu soğumaya bırakın ve adaçayını süzün.
Saçınızı yıkadıktan ve havluyla kuruladıktan sonra mümkün olduğunca uzun süre adaçayı suyunu saçınızın üzerine dökün.
Yıkamadan önce en az 15 dakika renk tonunun gelişmesine izin verin.
Adaçayı saçınıza renk vermesinin yanı sıra saçlar için oldukça faydalı bir bitkidir. Geçici etki sağlayan bu yöntemi sıklıkla tekrarlayabilir saçlarınızı besleyebilirsiniz.

Adaçayının Saçlara Faydası
Adaçayı, saç dökülmelerini ve saç kırılmalarını engeller.
Saç diplerini ve gözeneklerini temizleyerek saçlara hacim verir,
Saçların daha gür ve sağlıklı çıkmasını sağlar,
Saç derisinin rahatlamasını sağlayarak kaşıntıyı önler,
Saçlarda oluşacak beyazlığın gecikmesini sağlar,
Saç tellerinin sertliğini önleyerek yumuşamasını ve kolayca taranmasını sağlar,
Saçların daha iyi hacim kazanmasını destekler.

7. Papatya çayı

Saçınızı sarı tonlarına açmak ister misiniz? Papatya çayı tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir ve özellikle sarıya yakın kumral saç tonları için oldukça etkilidir. Bu doğal saç boyama yönteminde koyu renk saçlar için daha çok kızıl tonlarında bir açılma gerçekleşecektir.

Saçınızın doğal olarak rengini açmak üzere papatya çayı kullanmak için:

1/2 bardak papatya çiçeğini suya ilave ederek yaklaşık bir saat kadar kaynatın.
Karışımın soğuması için yarım saat bekletin ve ardından çiçekleri süzün.
Saçınızı yıkadıktan sonra demlenmiş çayı nemli saçınıza en az 10 kez dökün.
Yıkamadan önce yaklaşık 20 dakika bekleyin.
Bu işlemi bir kez yapmak yeterlidir, ancak rengin parlaklığını korumak için haftada en az bir kez tekrarlamak gereklidir.
Doğal saç boyasının rengi nasıl daha uzun süre dayanır?
Saçınızı boyadıktan sonra endişelenmek isteyeceğiniz son şey renk solmasıdır. Doğal olarak boyanmış saçınızın ömrünü uzatmanın birkaç yolu vardır:

Saç kurutma makineleri, saç düzleştirici ve maşa gibi sıcak alet kullanımınızı sınırlayın.
Sıcak duş almaktan kaçının.
Suyunuzda klor ve ağır metaller gibi rengi akıtan kimyasalların filtrelenmesine yardımcı olabilecek bir su filtresi kullanın.