Dünyada En Çok Kazanan CEO İlk Kez Bir Kadın

Dünyada En Çok Kazanan CEO İlk Kez Bir Kadın

Geride bıraktığımız 2019 yılında en çok kazanan CEO’lar belli oldu. Dünyada ilk kez en çok kazanan şirket yöneticisi bir kadın oldu.

New York AMD'nin CEO'su Lisa Su , geçen yıl S&P 500'de en yüksek ücretli CEO oldu.

2011'de başladığından beri Su, 2019'da toplam 58.5 milyon dolar kazandı - bir sonraki en yüksek ücretli CEO, Discovery Inc'in ( DISCB ) David Zaslav'ından 45,8 milyon dolar kazanandan neredeyse 13 milyon dolar daha fazla. Geçen hafta yayınlanan çalışma, 2019 sonu itibariyle en az iki yıldır görevde olan S&P 500 ( SPX ) şirketlerinin CEO'larının tazminatını inceledi.

Çalışma 2019'dan gelen tazminat paketlerine baktığından, sonuçlar birçok yöneticiyi tazminatlarının bir kısmını veya tamamını terk etmeye iten koronavirüs pandemisinin etkilerini yansıtmıyor.

Su'nun tazminatı önceki yıla göre keskin bir artış gösterdi - 2018'de 13.4 milyon dolar kazandı - büyük ölçüde bir kerelik performansa dayalı stok ödülü sayesinde bu kazanış sağlandı. 2019 yılında 1 milyon dolar temel maaş ve 1,2 milyon dolar performansa dayalı bonus kazandı.

2014'te AMD'de başı çeken Su, finansal yıkımın eşiğinde bir şirket aldı ve S&P 500'de üst düzey bir performansa ve Intel için müthiş bir rakibe dönüştürdü. Yarı iletken şirketi şimdi bulut bilişim ve oyun bilgisayarlarına güç sağlamak için teknoloji üretiyor.

Yalnızca 2019 boyunca AMD'nin hisseleri %156 büyüdü.

Su'nun cesur bahisleri şirketi tersine çevirmeye yardımcı oldu. Başarısı "nesilden nesile bir şey" dedi Rosenblatt Securities genel müdürü Hans Mosesmann geçen yılın sonlarında yaptığı röportajda.

Su, büyük teknoloji şirketlerine liderlik eden bir avuç kadından ve toplam 329 yöneticinin yer aldığı Equilar listesini yapan 20 kadından biri. Bu 20'ye ayrıca Lockheed Martin'in ( LMT ) Marillyn Hewson, General Motors ( GM ) Mary Barra ve Nisan ayında istifa eden eski IBM ( IBM ) CEO'su Ginni Rometty de dahil.

Çalışma, kadın yöneticiler için ortalama tazminatın 13.9 milyon $ olduğunu, erkek yöneticiler için 12.3 milyon $ olduğunu gösterdi, ancak listede erkeklerden çok daha az kadın vardı.