Dünyanın En Etkili 25 Gencinden Biri

Dünyanın En Etkili 25 Gencinden Biri

Para için yakılan ormanlar, yapılması düşünülen nükleer santraller, doğanın en güzel gölleri çevresine kurulan tesisler, tüketilmek için sanki özel çaba gösterilen ekosistem, karşı konulamayan ve müdahale etmekte gecikilen orman yangınları, halen yerlere atmamayı ve arkamızdan toplamayı bile öğrenemediğimiz çöpler, gereksiz su israfı ve daha nicesi... Dünya imdat! diyor, doğa isyan ediyor. Küçücük çocuklar bile bu durumun farkında.


Peki ‘büyükler’? Onlar bunun farkında mı?

 

2019'un ağustos ayında bir yandan Kaz Dağları’nda ağaçlar kesilip toplanırken, diğer yandan İzmir cayır cayır yanıyordu. Öte tarafta 19 Ağustos depreminin 20’nci yılında, doğanın neden bize böyle bir acı göstermiş olduğunu üzülerek 20’nci kez sorguluyor, hatırlıyorduk. Tabiiki biz doğaya kötülük etmesek de doğal hadiselerin meydana gelmesi olasılığı var fakat biz ona bu kadar kötü davranırken, onun bize hep ‘doğa ana’ olup iyilik vereceği düşüncesine de nereden kapılıyoruz? Son yıllarda sadece kendimizi düşünmemiz, kendimizden başka hiçbir şeye değer vermeyişimiz doğaya da iyice sirayet etti. Ve insanlık tüm bunları yaparken bu bütünün, ekosistemin, dünyanın, tabiatın bir parçası olduğumuzu unutabildiğimize göre, kusura bakmayın ama salaklığımız da zirveye çıktı; doğaya etmediğimizi bırakmamaya başladık. Sadece ülkemizde değil elbette, dünyanın her yerinde son yıllarda çevresel duyarlılık kendini göstermeye başladı. Koca koca insanların yanlışlarına, siyasetlerine ve bencilliklerine özellikle de küçük çocuklar baş göstermeye karar verdi. Geçtiğimiz yıl İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in İsveç kamutayı önünde başlayan ve her cuma devam eden ‘iklim için okulu bırakma eylemleri’ Türkiye dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında hızla kendini göstermeye başladı. Thunberg’in yaşıtları iklim buhranına karşı somut adımların atılması talebiyle ortaya çıktı ve Greta Thunberg iklim eylemlerinin sembol ismi haline geldi. Avusturya Dünya Zirvesi’nde, “Bu, her şeyin üstünde bir acil durum ve herhangi bir acil durum da değil. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük buhran. Bu, Facebook’da ‘like’ edeceğiniz bir durum değil” dedi ‘büyüklerine’. Geçtiğimiz mart ayında gerçekleşen İklim Adaleti İçin Uluslararası Grev’e katılan çocuklar ise seslerini duyurmak için ellerinden geleni yapmaya hala devam ediyorlar. Günümüzde sosyal medyayı bu kadar anlamlı ve hassas etkinlikler için kullanan tüm çocuklar elbette kutlanmaya ve saygıya değer. 

Türkiye’de ise geçtiğimiz ay çevre adına yaşanan onca üzücü olaydan sonra, daha önce köy okullarına müzik aletleri götürüp köy çocuklarını müzikle tanıştıran 15 yaşındaki duyarlı konservatuvar öğrencisi Sera Çamaş, bir farkındalık kampanyası başlattı. Instagram’da agaclarhepimizin hashtag’i ile çocukların yaptığı orman resimleriyle sanal bir orman oluşturmayı hedefliyor. Bu ormanın gerçek olması düşüncesi umarız kısa sürede gerçekleşir. Siz çevre için ne yapıyorsunuz peki?