Emziren Anneler Dikkat

Emziren Anneler Dikkat

Anne sütünün önemi tartışılmaz bir gerçektir.  Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korur, sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Pek çok uzman bebeği en az 6 ay anne sütüyle beslemeyi tavsiye ediyor. Yalnız şu var ki emziren annelerin yediği ve içtiği gıdalar süt yoluyla direk bebeğine geçeceğinden, anne yediklerine içtiklerine dikkat etmeli, gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalıdır. Gaz yapan gıdaları sık tüketmek, bebekte kolik, şişkinlik karın ağrısı gibi mide-bağırsak sorunlarına yol açar.Emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı? makalemiz size bu konuda bilgiler verecektir.

Bebeklerde ilk aylarda sık görülen gaz sorunun nedeni tam olarak bilinememektir. Fakat ortaya atılan görüşler şu şekildedir; bebeğin bağırsaklarının işlevini tam yerine getirebilecek kadar gelişmemiş olması, gazının çıkarılmaması, beslenirken hava yutması vb..
Anne Neler Yapmalı?
Bir diyetisyenden veya anne çocuk uzmanından yardım alıp gaz yapmayan yiyeceklerden oluşan dengeli birdiyet listesi hazırlatmalı ve ona uymalı.
Sigaradan uzak durmalı.
Bebek biberonunu kontrol edip deliğinin çok büyük veya küçük olup olmadığını kontrol etmeli, delik büyükse bebek daha fazla hava yutup kolik olabilir.
Bebeği doyurduktan sonra omza yaslayıp, sırtını sıvazlayıp gazını çıkarmalı.
Tecrübeyle sabittir ki araba ile gezintiye çıkmak çoğu bebekte iyi sonuç verip onları rahatlatıyor