Film Önerisi: Skandal (Bombshell - 2019)

Film Önerisi: Skandal (Bombshell - 2019)

Erkek hakimiyetinin sınır tanımaz edepsizliği kadını her konuda metalaştırmaya devam etse de cemiyetsel birikimler patladığı zaman altında ezilen şahıs çok oluyor. 2010’ların ikinci yarısına damga vuran ve Me Too mottosuyla anılan dönemde, eril hegamon-yanın yok olmasa da çatlamaya başlamasına şahit olmuştuk. Bu süreçte Hollywood’un ve diğer pek çok milyar dolarlık sektörün “dokunulmaz” zannedilen zorbalarının rezil olmalarına tanıklık ettik. Bombshell, bu akımın seline kapılan muazzam bir taciz kurbanları silsilesine mercek tutuyor. Mükemmel bir oyuncu kadrosu ve iddialı yönetimiyle Oscar’a da göz kırpan Bombshell’i merceğimiz altına aldık.

TRUMP’I BAŞA GETİREN ŞAHIS

Fox News, halen ABD çapında en yüksek izlenme oranına sahip haber kanalı durumda. Kanalın kurucu başkanı olan ve aynı zamanda Cumhuriyetçi Parti’nin en aktif müttefiklerinden biri olarak tanınan kart zampara Roger Ailes, uzun yıllar boyunca -şirketteki sarsılmaz konumunun avantajını kullanarak- çalışanlarına ve kanalın en önemli ekran yüzlerine sistematik olarak taciz ve sapkın davranışlarda bulundu. 2017 yılında vefat eden Ailes’e yöneltilen taciz suçlamaları, kendisi henüz hayattayken başlamıştı. 2014 yılında Gabriel Sherman tarafından kaleme alınan bir kitapta, Ailes’in 80’lerden beri Fox News kanalında üst düzeyde çalışan pek çok kadına tacizde bulunduğu, tecavüze yeltendiği ve cinsel istismar yoluyla mobbing uyguladığı iddia edilmişti. 2016 yılında Fox News’un eski ana haber bülteni sunucusu Gretchen Carlson, Ailes’e taciz davası açan ilk isim olmuş ve kısa sürede kendisinden cesaret alan pek çok Fox News çalışanı da Ailes’e karşı davalar açmıştı! Bombshell, işte bu kan donduran tecavüz zincirinin halkalarını gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

KADRODA DEV İSİMLER

Bombshell’in oyuncu kadrosu, filmin adı gibi bomba isimlerden oluşuyor. Güzelliğiyle göz kamaştıran Charlize Theron, Ailes’in ilk mağdurlarından olan gazeteci Megyn Kelly’i canlandıracak. Oscar ödüllü yıldız Nicole Kidman ise, Ailes’e ilk dava açan isim olan emekli haber sunucusu Gretchen Carlson rolünde karşımıza çıkacak. Son yılların en gözde Hollywood yıldızlarından biri olan Margot Robbie ise, Kayla Pospisil adlı kurgu karakteri canlandırıyor ve fragmanlarda gördüğümüz kadarıyla öyküde oldukça kilit bir noktada bulunuyor. Tüm zamanların en başarılı oyuncularından olan John Lithgow’un Roger Ailes’i canlandıracak olması filme dair umutlarımızın iyice yükselmesini garantileyen bir tercih olmuş. Filmin diğer önemli rollerinde ise, Kate McKinnon (Ghostbusters), Connie Britton (American Horror Story), Malcolm McDovvell (A Clockwork Orange) ve Allison Janney (I, Tonya) var.

TANIDIK YÖNETMEN

Filmin yönetmen koltuğunda oturan Jay Roach'un kariyeri zıt kutuplardan oluşuyor. Roach, oldukça başarılı bir komedi yönetmeni ve kariyerinin erken döneminde Austin Powers serisi, Meet the Parents ve Dinner for Schmucks gibi eğlenceli yapımları yönetmiş bir şahsiyet. Öte yandan başarılı yönetmenin HBO kanalına özel çekilmiş olan çok sağlam politik dram filmleri de mevcut. Recount, Game Change ve Ali the Way gibi yapımlarla takdir toplayan Roach, Brian Cranston’un rol aldığı Trumbo filmiyle de pek çok eleştirmenden övgü almayı başardı.