Kitap yazmak için nereden başlamalı?

Kitap yazmak için nereden başlamalı?

Kitap yazmak sanıldığı kadar basit bir uğraş değildir. Kitap yazmak çoğu insana çok basit bir olaymış gibi gelebilir, lakin bunu başarabilen insan sayısı düşünen ve karar verenlerin sayısı baz alındığında sanılanın aksine çok azdır.

Sizde bir kitap yazmayı düşünüyorsanız, sizin için bir kaç tavsiyemiz olacak; 

KİTABIN KONUSUNA KARAR VERİN

Yazmayı düşündüğünüz kitabın görüşünü, konusunu, sadece bir cümle ile yazmayı deneyin. Daha sonra bunu bir paragraf ile yazmayı deneyin. Son olarak 1 sayfa olarak yazmayı deneyin. Bu işlemlerin ardından kitabın içerik tablosunu oluşturarak yazmayı düşündüğünüz kitabı bölümlere ayırın. Kitabınızın giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini fark edebiliyor olmalısınız. Bundan daha karışık bir sistem fikirler, konular ve cümleler karmaşasında kaybolmanıza neden olacaktır.

KİTAP YAZMAK İÇİN GÜNLÜK KELİME HEDEFLERİ BELİRLEYİN
Şunu söylemeliyiz ki, 4-5 saat boyunca yazmanız çok önemli değildir, önemli olan her gün ne kadar yazabildiğinizdir. Kendinize günlük olarak bir hedef koyarsanız hedefinize ulaşmanız daha kolay olacaktır.

SÜREKLİ AYNI YERDE YAZIN
Bu adım yazdığınız kitabın konusuna göre geçersiz olabilir ancak genel anlamda her gün aynı yerde yazmak, işinize daha kolay adapte olmanızı sağlar. Ayrıca diğer aktivitelerinizi gerçekleştirdiğiniz yerlerden farklı bir yer olsa iyi olur.

 KELİME SAYISI HEDEFLEYİN
Bazı genel kelime sayısı bilgileri vardır. Buna göre;

10 Bin kelime: 30-60 dakika okuma süresi, kısa hikaye
20 Bin kelime: 1-2 saat okuma süresi. Kısa kitap, manifesto tarzı içerikler.
40-60 Bin kelime: 3-4 saat okuma süresi. Standart kurgusal olmayan kitaplar
80-100 Bin kelime: 4-6 saat okuma süresi. Standart, kurgusal roman
100 Bin kelime+ : 8-10 saat okuma süresi. Uzun roman ve biyografi kitapları (Steve Jobs biyografisi bu kategoriye girebilir)

Sizin yapmanız gereken ise bilgilere göre yazacağınız kitabın hangi kategoriye gireceğini belirlemek ve buna göre çalışma yapmaktır.