Pannik (6 Kişilik)

Pannik (6 Kişilik)

2 su bardağı çiğ köftelik bulgur 1 su bardağı köftelik yarma (yoksa irmik 1.5 su bardağı su (oda ısısında)

1 adet küçük boy soğan

2  tatlı kaşığı pul biber

1 çay kaşığı karabiber, tuz

2  litre su (haşlamak için)

3  diş sarımsak

1 çorba kaçığı sadeyağ

 

1 BULGURU ve yarmayı yoğurma kabına alın. Üzerine suyu gezdirip ıslatın. Yumuşaması için 15 dakika bekletin. Soğanı çok ince bir şekilde doğrayın veya rendeleyip yoğurma kabına alın. 1 tatlı kaşığı pul biberi, karabiberi ve tuzu ekleyin. Sakız gibi bir kıvam alana kadar arada az su ekleyerek yoğurun. Köfteden ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp, yuvarlayın. Avucunuzun içinde bastırıp yuvarlak ve yassı köfteler hazırlayın.

 

2 Suyu tencereye alıp kaynatın. Tuz ekleyin. Köfteleri kaynayan suya atın. 3 dakika kadar haşlayıp kevgir yardımıyla alın. Tavaya sadeyağı alıp eritin. Üzerine kalan pul biberi ekleyin. Köfteyi kaynattığınız sudan 1 kase kadar ayırıp tavaya alın. Sarımsakları ezip tavadaki suya ekleyin. Hazırladığınız sarımsaklı sos köftelerin üzerine gezdirin. Sıcak servis yapın.

 

Pannik salçalı da yapılabilir, ı tatlı kaşığı domates salçası sadeyağda kavrulur. Pul biber ve nane eklenir. Köftenin suyundan bir miktar alınıp, içine ezilmiş sarımsak ve kavrulmuş salça eklenir. Köfteler bu sosun içine alınır. Karıştırılıp servis yapılır...

 

Basit olan güzeldir... Az malzemeyle de, lezzetli yemek yapılabilir. Dışına et konmadan yapılan dolmalı köftenin köftesi mutlaka artardı. Bol sarımsakla hafif acılı yapılan ve sıcak yenen bu yemeğin vücuda iyi geldiği düşünülürdü.