Parayı Temizleyen ATM

Parayı Temizleyen ATM

Corona virüsü yok eden ve kağıt para temizleyen ATM geliştirildi. İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknoket'te faaliyet gösteren bir firma ATM'lerdeki parayı temizleyen elektronik bir cihaz geliştirdi. Cihaz, corona virüs dahil tüm mikropları yok ediyor.

Bu ATM'nin içerisinde dünyada ilk defa elektronik bir dezenfektan yerleştirildi araştırmalara göre tuvalette 24.000 kağıt para 6 binden fazla virüs ve bakteri var. Aynı zamanda yapılan araştırmalar virüsün kağıt para üzerinde uzun süre kalabildiğini gösteriyor. Durum böyle olunca coronavirüs salgınının yaşandığı bu günlerde endişe yaratan yerlerden biri de para çekme makineleri oluyor. 

Bu ATM de müşterinin parasını yüzde 99,90 dezenfekte edilmiş olarak çekme sağlandı. İstanbul Teknik Üniversitesi arı Teknokent de faaliyet gösteren bir firma ATM'ler deki parayı temizleyen elektronik bir cihaz geliştirdi. Cihaz coronavirüs dahil tüm mikropları yok ediyor. 

Mikroorganizmalardan birçoğu yüksek miktarlarda insan vücudu maruz kaldığı zaman hastalık yapar. Coronavirüs da Bunlardan biri Aslında kağıt üzerindeki Mikroorganizma sayısını insanların hastalık kapamayacağı seviyelere indiriliyor. 

Girişimcilerin virüslerle mücadele eden ikinci ürünü ise cep dezenfektanı. Bu dezenfektan herkesin taşıyabileceği boyutlarda ve temassız bir şekilde anlık mikro Saniyeler içerisinde dezenfeksiyon sağlıyor. Normalde tuvaletlerin girişinde el dezenfektanları vardır. Bu dezenfektan sayesinde gerekli temizlik sağlanır. Ancak Bu cep dezenfektanı yardımıyla artık bu sıvılara çok da gerek kalmayacak gibi. Cihazı dezenfekte etmek istediğiniz yere tutarak, özellikle mikropların yoğun olarak bulunduğu alanlardan biri tuvaletlerin kapı kolları  mikro Saniyeler içinde bu cihaz yardımıyla kapı kolu dezenfekte edilebiliyor ve Mikroplar yine %99,9 oranında etkisiz hale getiriliyor. Bu cihazda bebek biberonları bile dezenfekte edilebiliyor. Cep telefonlarında biberon ve emziklerin uçlarına, atm'lerin düğmelerinden dokunmatik ekranlarında, tuvalet kapı kollarında ve bunun gibi birçok aslında mikrop Yuvası olan yüzeylerde kullanabilirsiniz.