Ramazan Ayı'nda Sanal Tur ile Gezilebilecek Kutsal Yerler

Ramazan Ayı'nda Sanal Tur ile Gezilebilecek Kutsal Yerler

On bir ayın efendisi Ramazan günlerinde kutsal mekanları ziyaret ederek bu kutsal yerleri gönül gözüyle görerek geçirmeyi planlayanlar için işte fırsat; ziyaretlerinizi evinizden de yapabilirsiniz. Kabe'den Mescid-i Nebevi'ye, Müslümanların ilk kıblesi olduğuna inanılan Mescid-i Aksa'dan peygamberler şehri Şanlıurfa'nın en kutsal mekanı Balıklıgöl'e kadar müslümanların en özel yerleri... Daimi ziyaretçi akınına uğrayan bu yerlere bu kez teknoloji yardımıyla sanal bir yolculuk yapmaya hazır mısınız?

KABE-I MEKKE

Müslüman olanların en özel mekanı Kabe ve etrafındaki bölgesi Mescid-i Haram’ı sanal turla ziyaret edilebiliyor. Müslümanların hacı olmak için gittiği ve etrafında 7 kez dönerek tavaf yaptığı Kabe’deki tüm ayrıntılar ve Sefa-Merve arası yolculuk sizi bu ramazanda da maneviyata yönelmenizi sağlıyor.

Kabeye GİDİN

MESCİD-İ NEBEVi / MEDİNE

Mescid-i Haram'dan sonra Müslümanların en özel ikinci mescidi Mescid-i Nebevi Medine'de duruyor. Hicretten sonra Medine'ye ikame eden Hazreti Muhammed ve sahabesi tarafından inşa edilen bu mescid, Arapça "Peygambere ait" manasına geliyor. Hacca gidenlerin Mekke'den sonra ziyaret ettikleri Medine'ye doğru sanal bir yolculuğa başlayın.

Mescid-i Nebevi'ye GİDİN

MESCİD-İ AKSA / KUDÜS

Müslümanların ilk kıblesi olduğuna inanılan Kubbet'üs-Sahra kayalığının üzerine kurulan  Mescid-i Aksa, Kudüs'te eski şehir bölgesinde Morya Tepesi isminde bir alanda yer alıyor. Hazreti Muhammed'in İsra-Miraç yolculuğunun akabinde Müslümanların yaklaşık 16 ay boyunca secde ettiği mabette dualarınızı edebilirsiniz. Mescid-Aksa ve Kubbet-üs Sahra yolculuğu için yolculuğa başlayın.

Mescid-i Aksa'ya GİDİN

İMAM ALİ TÜRBESİ / NECEF

İmam Ali Türbesi, Hazreti Muhammed'in damadı, amcasının oğlu ve dördüncü Halife Hazreti Ali'nin gömüldüğü yer olan Irak'ın Necef şehrinde yer alır. Hazreti Ali'den sonra Hz. Adem ve Hz. Havva ile Nuh peygamberin de türbelerine ev sahipliği yapan türbeyi sanal ortamda seyehat edebilirsiniz.

İmam Ali Türbesi'ne GİDİN

HİRA DAĞI / MEKKE

Hazreti Muhammed'e ilk vahiyin ulşatığı yer olduğuna inanılan bu dağda yer alan Hira Mağarası'na bulunduğunuz yerden sanal bir yolculuk yapabilirsiniz.

Hira Dağı'na GİDİN

BALIKLIGÖL / ŞANLIURFA

Söylenenlere göre Nemrut Kralı, evlatlık oğlu Hz. İbrahim'in putları kırdığı gerekçesiyle yakılmasını emreder. Bugün gölün olduğu yere büyük bir ateş yakılır ve İbrahim Peygamber Urfa Kalesi'nden aşağıya atılır. İşte o sırada ateş bir göle dönüşür ve odunlar da balık olur. Binlerce yıl boyunca bu göl ve göldeki balıklar özel kabul ediliyor. Bu efsaneye büyülü bir yolculuk yapmak isityorsanız…

Balıklıgöl'e GİDİN

MEVLANA TÜRBESİ / KONYA

Müslümanların önemli düşünürlerinden Mevlana, Konya'dan dünyaya sevgi ve saygı dolu şiirlerle çağrılarda bulunmuş. Onun bu yaklaşımı bugün hala hayranlıkla takip ediliyor ve eserleri onlarca lisana çevrilmiş. Mevlana'nın dergahı eklemelerle müzeye dönüştürülmüş ebedi mezarına sanal bir yolculuk yapın.

Mevlana Türbesi'ne GİDİN

EYÜP SULTAN CAMİİ / İSTANBUL

İstanbul'un gezilen en özel yerlerinden biri olan Eyüp Sultan Camisi'ni sanal ortamda gezebilirsiniz. Caminin bahçesinde Hazreti Muhammed'i evinde misafir eden onunla savaşmış ilk Müslümanlardan sahabe ve ensarlardan biri olan Ebu Eyyub el-Ensari'nin türbesi vardır. Kutsal kabul edildiği için Osmanlı padişahlarının kılıç kuşandığı ve sefere çıkmadan önce ziyaret ettiği bu kutsal mabedi sanal ortamda gezin.

Eyüp Sultan Camii'ne GİDİN

SELİMİYE CAMİİ / EDİRNE

Mimar Sinan'ın "Ustalık eserim" diye söz ettiği Selimiye Camisi'ni merak ediyorsanız bu eşsiz eseri sanal olarak ziyaret edebilirsiniz. Avlusu, çinileri, camideki tüm ayrıntıları içindeymiş gibi gezebilirsiniz. Hatta Edirne'ye doğru sanal yolculuğa çıkmışken eskilerin deyimiyle şifahane, II. Bayezid Külliyesi'ni de sanal ortamda gezin.

Selimiye Camii'ne GİDİN

SULTANAHMET CAMİİ / İSTANBUL

Ülkemizin altı minareli ilk camisi Sultanahmet Camisi, İstanbul'un simge eserlerinden birisidir. Cami 20 binden fazla kullanılan İznik çinileri nedeniyle dünyada Blue Mosque (Mavi Cami) olarak da isimlendiriliyor. Caminin gerek dış avlusunu gerekse de içindeki tüm ayrıntılarıyla sanal turda görebilirsiniz.

Sultanahmet Camii'ne GİDİN

SİVAS DİVRİĞİ ULU CAMİİ

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde olan Sivas Divriği Ulu Cami'nin yapımına 1228 senesinde başlanmış. Cami Mengücekli Beyi Ahmet Turan, Darüşşifa kısmı ise eşi Melike Turan tarafından oluşturulmuş. Caminin kapısı, kabartmaları ve sütunlardaki taş işçiliği en çok ilgi gören yerleri. Dünya harikası Divriği Ulu Cami'ye evinizden çıkmadan seyahat edin.

Sivas Divriği Ulu Camii'ne GİDİN

BURSA ULU CAMİİ

Bursa'nın tarihi simgelerinden Ulu Cami, 1400 yılında I. Bayezid tarafından yaptırılmış. Camideki şadırvan ahşap oyma işçiliği ve yirmi kubbeli yapısı gezilmeye değer. Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış Bursa'daki bu tarihi camiyi sanal ortamda gezin.

Bursa Ulu Camii'ne GİDİN

SÜLEYMANİYE CAMİİ / İSTANBUL

Osmanlı İmparatorluğu'nun en görkemli senelerinde Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan cami dönemin imkanlarında 7 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış. Çinileri, 32 pencerenin camiye yaptığı aydınlatma ve akustiği, bu tarihi yapıyı özel kılan en önemli ayrıntılar. Kanuni Sultan Süleyman'ın İstanbul'un fethinden sonraki 4. Padişah olması nedeniyle 4 minareli ve 10. Padişah olması nedeniyle 10 şerefeli olan bu tarihi mabedin mistik dünyası sizi bekliyor. 

Süleymaniye Camii'ne GİDİN

Kaynak
Enuygun.com