Sıvı Yüz Germe Uygulaması

Sıvı Yüz Germe Uygulaması

 

Sıvı yüz germe uygulaması, sıklıkla hyaluronik asit dolguların, yüz ovalini netleştirmek ve yüzdeki sarkmış görünümü azaltmak amacıyla şakak, elmacık kemikleri ve çene hattına kemik üstü derinlikte yapılmasıdır. Kişiye özel muayene sonrasında uygulama yapılabilir.


Sıvı yüz germe amacıyla, hyaluronik asit dolgular sıklıkla kullanılır. Ayrıca kalsiyum hidroksiapatit (mineral aşı) ve polikaprolakton (akıllı dolgu) maddeleri de sıvı yüz germede tercih edilebilir.


Uygulama yapılacak dolgu malzemesi ve uygulama tekniği ile uygulama noktaları kişiye özeldir. Çünkü yaşlanma ve cilt sarkma paterni kişiye özeldir.

Sıvı yüz germe uygulaması 35-65 yaş aralığında kadın ve erkeklerde başarılı bir şekilde uygulanabilir.


Hyaluronik asit, normalde cildimizde hücreler arası matrikste bulunan ve su tutan bir polisakkarittir. Uzun yıllardır vücut ile birebir uyumlu bir madde olduğu için, laboratuvar ortamında sentetik olarak üretilmekte ve dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Alerji riski oldukça düşüktür. Hyaluronidaz isimli ilaç kullanılarak, alerji geliştiği durumda veya eritilmek istendiğinde enjekte edildiği yerde tamamen çözünebilir.


Hyaluronik asit dolgu malzemeleri en çok;

■ Sıvı yüz germe

■ Dudak şekillendirme, hacim arttırma,

■ Göz çevresinin gençleştirilmesi,

■ Gözyaşı oluğunun silinmesi,

■ Burun şekillendirme, burun ucunu kaldırma,

■ Çene hattını ve ucunu belirginleştirme,

■ El gençleştirme,

■ Yüzde kaş arası, göz çevresi, dudak üzeri çizgileri, boyun, dekolte gibi bölgelerde kırışıklıkların giderilmesi amacıyla da kullanılmaktadır.


Hyaluronik asit dolgular hacimlerinin 10-100 katma kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Üretim teknolojilerinde içerdikleri çapraz bağ miktarına göre kalıcılıkları değişkendir. Sıvı yüz germe amacıyla uygulanan hyaluronik asit (HA) dolgular, genellikle 12-18 ay kalıcıdır.


Cildin nemliliğini arttırmak amacıyla da orta deriye hyaluronik asit enjekte edilebilir. Bu amaçla uygulanan HA çapraz bağ oranı ve miligramı HA dolgulardan daha azdır. Bu ürünler genellikle “nem aşısı”, “gençlik aşısı” olarak anılmaktadırlar. Bu uygulama cilde nem vermek, parlatmak, cilt kalitesini arttırmak, ince karışıkları gidermek amacıyla yapılır. Yüz germe ve lifting etkisi çok azdır.


Hyaluronik asit dolgu uygulaması sonrasında, birkaç gün içinde kaybolan hassasiyet, ödem ve morarmalar olabilir. Dolgu malzemesi uygulaması sonrası kişi sonuçtan memnun kalmaz ise, hyaluronidaz isimli ilaç ile uygulanan hyaluronik asit dolgu tamamen vücuttan uzaklaştırılabilir.


Hyaluronik asit dolgular ile yüz bölgesine yapılan sıvı yüz germe uygulaması, mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Yüz bölgesi damar ve sinir yapılardan çok zengindir. Yüzden geçen damarlar ve sinirler, gözü beslemekte, lenfatik dolaşımı ise beyine doğru olmaktadır Bu sebeple sıvı yüz germe sonrası, atar ve toplar damar tıkanıklığı riski yüksektir. Kalıcı körlük riski vardır. İşlem hijyenik koşullarda uygulanmadığı durumda, şiddetli ve yaygın yumuşak doku enfeksiyonları riski bulunmaktadır.


Kalıcı ve geçici sinir hasarına bağlı yüz bölgesinde kas hareketleri bozulabilir, asimetriler olabilir.


Sıvı yüz germe uygulaması mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır.