Whatsapp sözleşmesi nedir nasıl iptal edilir.

Whatsapp sözleşmesi nedir nasıl iptal edilir.

Dünyanın en çok kullanılan uygulamaları arasında yer alan WhatsApp, uygulamanın gizlilik sözleşmesi üzerinde değişiklikler yapılmasına izin verecek bir duruma imza attı. Bu uygulama ile birlikte kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşılmasına da izin verileceği ortaya çıktı. 4 Ocak 2021 tarihinde “Gizlilik İlkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollayan uygulamanın ardından WhatsApp sözleşmesi hakkında kullanıcılar sorgulamalar yapmaya başladılar.

Yeni WhatsApp sözleşmesi ile birlikte Türkiye'deki kullanıcıların tepkisini çeken dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulaması hakkında sorgulamalar hız kesmeden sürüyor. 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik sözleşmesi ile birlikte kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşılacağı ifade ediliyor. Bu madde kullanıcılar tarafından büyük tepki çekerken sözleşmeyi kabul etmeyenlerin ise uygulamayı kullanamayacağı bildirildi. Peki; WhatsApp sözleşmesi nedir, nasıl iptal edilir? 2021 WhatsApp sözleşmesi maddeleri nelerdir? İşte alternatif uygulamalar!

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ NEDİR, MADDELERİ NELERDİR?

Popüler uygulama WhatsApp sözleşmesi 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olup yapılan açıklamaya göre; WhatsApp kullanıcı verilerini Facebook ile rahatça paylaşabilecek. Yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ise uygulamayı 8 Şubat 2021 sonrası kullanamayacak.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ MADDELERİ

- Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,

- Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,

- Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,

- Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,

- WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp'ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.

Facebook'un azalan kullanım oranı ve popüleritesini, WhatsApp başta olmak üzere diğer grup şirketlerin kullanıcılarından sağladığı verileri pazarlayarak aşmaya çalışan sosyal medya devi, bu durumu şu cümlelerle açıkladı:

"Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacıyla bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz."