Yeni Doğanlar İçin Biberon ve Emzik Seçimi

Yeni Doğanlar İçin Biberon ve Emzik Seçimi

Emziren anneler için emzik ve biberon gerçeğinde kullanılması zorunlu olmayan materyallerden. Ancak bazı ebeveynler özellikle rahatlık verdiği için kullanmayı tercih ediyorlar. Size bu makalemde emzik ve biberon çeşitlerinden, kullanım ve temizlik detaylarına kadar tüm noktaları 10 madde de yazdım... Evet! hazırsak başlayalım...

1. Emzik, biberon satın almalı mıyım? Nasıl seçmeliyim?

Yeni doğan bebeğinizin alışverişi için en çok düşünülen konulardan biri emzik
ve biberon seçimi, öncelikle uzmanların da ilettiği üzere anne memesine alışması için mümkün ise ilk 3-4 hafta emzik ve biberon kullanılmamalısıdır.

2. Emzik çeşitleri neler?

Sonraki süreçler için seçebileceğiniz birkaç çeşit emzik var. Markaların üretimlerine göre değişiyor. Silikon emzik. Kauçuk emzik. Damaklı ve Damla uçlu emzikler. Aslında emzik alıp almayacağına bebeğiniz karar veriyor. Hatta hangi çeşit emziği seçeceğine de o karar verecek. Şansınız varsa ilk denemenizde bebeğiniz sizin seçtiğiniz emziği alır.

Emzik seçiminde değil de kullanımı daha önemli. Ağız ve çene yapısını bozmamak için de bebeğinizin ağzına uygun olan bir emzik seçtiğinizden emin olmanız önemli.

3. Emziğin ilk kullanımında nelere dikkat edilmeli?


Öncelikli olarak ilk kullanım öncesi paketten çıkardıktan sonra mutlaka %100 doğal olan bebek ürünleri temizleyicisi ile yıkayıp sonrasında da steril edilmeli. sterilizasyonda el değdirmeden saklama kutusunda bekletilmeli. Her gün kullanılan emziklerin steril edilmesi gerekir.

4. Emzikler ne kadar süre ile yenilenmeli?

Bebeğiniz gün içinde sık sık emzik emiyor ise mutlaka 4 haftada bir değişimini sağlayın. Eğer sadece uyku geçişlerinde birkaç dakika kullanıyor ise 5-6 haftaya kadar kullanabilirsiniz. Ancak dişleri ile parçalayıp kopartma ihtimaline karşı dişler çıkmaya başladıysa mutlaka her kullanımında emzik ucunu kontrol edin.

5. Biberon çeşitleri nelerdir ? 

Sağlıklı olan biberon hangisi? Bazı markalarda üç çeşit, bazılarında ise iki çeşit biberon vardır. Cam, Poliproplen (pp) ve Pes Bebek ürünleri standartlarına uygun üretildi ise ister cam ister pp ister pes olsun tüm biberonlar sağlıklıdır.

6. Biberon seçerken ve kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Cam biberonlar gece uyku sırasında beslerken düşme ihtimaline karşın gündüz kullanımı için öneriyor. Pes ve pp ise dilediğiniz zaman kullanılabilir. Pes cam ile pp arasında sağlamlığa sahip daha sarımsı bir renkte olan biberon çeşididir. Pp ise halk arasında plastik olarak anlaşılan daha hafif bir maddeden yapılan biberondur.

7. Biberon kullanım süreleri nasıl ayarlanmalı?

Tıpkı emzikte olduğu gibi biberon emzik uçlarını da beslenme ve kullanım sıklığına göre değiştirmeniz gerekir. Ve yine dişleri çıktı ise dikkatli olunmalı. Sık kullanımlarda en geç 4 haftada bir emzik ucu ve kullanılan biberon çeşidine göre de 4-6 hafta aralığında biberonlar da yenilenmeli.

8. Biberon temizliği nasıl olmalı? 

Biberonlar ilk alındığında emziklerde olduğu gibi %100 doğal sabun ile yıkanıp steril edilmeli. Sterilizasyondan sonra da el değmeden, hijyenik bir alanda muhafaza edilmeli. Her kullanım sonrasında ise bekletmeden yine sabun ile temizlenip steril edilmeli.

9. Suluklara geçiş nasıl olmalı? 

Su için minik minik bardaklar bile kullanabilirsiniz. Ancak sulukları da özellikle 9. ay sonrası için tercih edebilirsiniz.

10. Emzik ve biberonlar kaçıncı aya kadar kullanılabilir? 

Bebeğinizin ağız ve damak yapısının bozulmaması ve elbette psikolojik gelişimi için emzikler 15. ay biberonlar ise en geç 2.5 yasa kadar kullanılmalı.